Sparbanken Rekarne Ponnycup 26-28 juni
Helgen resulterade i flera klass vinster och placeringar av New forest ponnyer och deras duktiga ryttare!
LA:P1 Kat B+C (1 NF av 6 ponnyer)
4:a 66,53%
Sara Hernvall Sorunda RK
Marsella Ballestero-Red Devil
LA:P1 Kat D (2 NF av 17 ponnyer)
Plac 1:a 77.10%
Alexandra Fredriksson Björklinge RF
Esse Goldfire Willoway Golddigger
15:e 64,47%
Sofia Holmsell Östra Sörmlands L
Sober Silverlea Buckskin - Raymond
**LA:1 Kat C (3 NF av 12 ponnyer)
**4:a 64,73%
Sara Hernvall Sorunda RK
Marsella Ballestero-Red Devil
6:a 63,68%
Milly Åkerlund Hallsta RK
Pagali Fredriksbergs Dali-Gandhi
10:a 59,73%
Hanna Rongione Gnesta RK
Ackord Sörbys Lotus-Fredriksbergs Chopin
LA:1 kat D (4 NF av 23 ponnyer)
Plac 1:a 73,94%
Alexandra Fredriksson Björklinge RF
Esse Goldfire Willoway Goldigger
**
Plac 3:a 71,05%**
Linda Hammargren Sjövillans RK
Hembys Mercurius Vernons Peeping Tom-Moon Star
8:a 67,63%
Sofia Holmsell Östra Sörmlanda L
Sober Silverlea Buckskin-Raymond
10:a 66,84%
Ida Pantzar Sandö SRF
Valentin Dice Valentin Bell-Luckington Ludo
LB:1 Kat C (1 NF av 7 ponnyer)
Plac 2:a 66,55%
Mollie Sager Mantorpsryttarna
Sörbys Saturnus Rodlease Dancing Gold-Silverlea Top Hat
LB:1 kat D (3 NF av 12 ponnyer)
Plac 1 69,31%
Sandra Köhl Årsta Runsten SR
Joyride II Miclas Madoc-Knightwood Rocketer
Foto: Jenny Malmberg
6:a 64,82%
Karolina Grape Vällingby RS
Fredriksbergs Joy Smedhults Cavat-Dennie
8:a 61,72%
Malin Lindström Katrineholms RF
Bimlis Jetson Valentin Bell-Värends Pedro
**Lagtävlan f ponnyallsvenskan kat B+C (2 NF av 10 ponnyer)
**4:a 62,57%
Sara Hernvall Sorunda RK
Marsella Ballestero-Red Devil
7:a 58,57%
Milly Åkerlund Hallsta RK
Pagali Fredriksbergs Dali-Gandhi
Lagtävlan för Ponnyallsvenskan Kategori D (1 NF av 13 ponnyer)
10:a 62,00%
Sofia Holmsell Östra Sörmlanda L
Sober Silverlea Buckskin-Raymond
**LA:1 Kat C (3 NF av 9 ponnyer)
**5:a 65,26%
Sara Hernvall Sorunda RK
Marsella Ballestero-Red Devil
6:a 64,73%
Milly Åkerlund Hallsta RK
Pagali Fredriksbergs Dali-Gandhi
6:a 64,73%
Hanna Rongione Gnesta RK
Ackord Sörbys Lotus-Fredriksbergs Chopin
LA:1 Kat D (3 NF av 24 ponnyer)
Plac 1 72,63%
Linda Hammargren Sjövillans RK
Hembys Mercurius Vernons Peeping Tom-Moon Star
Plac 3 70,26%
Ida Pantzar Sandö SRF
Valentin Dice Valentin Bell-Luckington Ludo
Foto: Lena Pantzar
15:e 62,10%
Sofia Holmsell Östra Sörmlanda L
Sober Silverlea Buckskin-Raymond
**LB:1 Kat C (1 NF av 9 ponnyer)
**6:a 57,24%
Mollie Sager Mantorpsryttarna
Sörbys Saturnus Rodlease Dancing Gold-Silverlea Top Hat
LB:1 kat D (5 NF av 17 ponnyer)
Plac 3 65,17%
Sandra Köhl Årsta Runsten SR
Joyride II Miclas Madoc-Knightwood Rocketer
7:e 63,44%
Karolina Grape Vällingby RS
Fredriksbergs Joy Smedhults Cavat-Dennie
9:e 61,37%
Sabin Eisler Team Aspvik
Rips Debut de la Vie RNF 131 Peregrin-Casimirsborgs Avocado
11:e 60,00%
Malin Lindström Katrineholms RF
Bimlis Jetson Valentin Bell-Värends Pedro
15:e 56,55%
Elin Levaneiemi Carlström Enköpings RK
Esse Golden Gate Willoway Golddigger-Silverlea Buckskin
**LB:1 Kat C (4 NF av 12 ponnyer)
**6:a 64,82%
Hanna Rongione Gnesta RK
Ackord Sörbys Lotus-Fredriksbergs Chopin
7:a 64,13%
Sara Hernvall Sorunda RK
Marsella Ballestero-Red Devil
7:a 64,13%
Milly Åkerlund Hallsta RK
Pagali Fredriksbergs Dali-Gandhi
12:a 57,58%
Filippa Sander Gripens RF
Mimmi III Silverlea Top Hat-Merrie Master
LB:1 Kat D (3 NF av 17 ponnyer)
Plac 3 70,69%
Linda Hammargren Sjövillans RK
Hembys Mercurius Vernons Peeping Tom-Moon Star
Plac 5 69,31%
Ida Pantzar Sandö SRF
Valentin Dice Valentin Bell-Luckington Ludo
10:a 66,55%
Sofia Holmsell Östra Sörmlanda L
Sober Silverlea Buckskin-Raymond
LC:2 Kat C (2 NF av 12 ponnyer)
8:a 64,64%
Mollie Sager Mantorpsryttarna
Sörbys Saturnus Rodlease Dancing Gold-Silverlea Top Hat
10:a 62,14%
Filippa Sander Gripens RF
Mimmi III Silverlea Top Hat-Merrie Master
LC:2 kat d (4 NF av 18 ponnyer)
Plac. 3:e 67,50%
Karolina Grape Vällingby RS
Fredriksbergs Joy Smedhults Cavat-Dennie
8:e 64,71%
Sandra Köhl Årsta Runsten SR
Joyride II Miclas Madoc-Knightwood Rocketer
12:e 62,85%
Malin Lindström Katrineholms RF
Bimlis Jetson Valentin Bell-Värends Pedro
16:e 60,35%
Elin Levaneiemi Carlström Enköpings RK
Esse Golden Gate Willoway Golddigger-Silverlea Buckskin
**
LC:1 Kat D (2 NF av 7 ponnyer)**
plac 1 67,78%
Sandra Köhl Årsta Runsten SR
Joyride II Miclas Madoc-Knightwood Rocketer
7:a 55,18%
Malin Lindström Katrineholms RF
Bimlis Jetson Valentin Bell-Värends Pedro
Text: Jenny Malmberg
Om ni har bilder från dagen så maila de gärna till mig katja_loethaders@hotmail.com eller lägg in de här i tråden så lägger jag in de i artikeln :)
Puttar upp då det finns en ny bild :)