Tävlingsresultat

Sparbanken Rekarne Ponnycup 26-28 juni

2009-06-30 20:02 #0 av: Hovgarden

Helgen resulterade i flera klass vinster och placeringar av New forest ponnyer och deras duktiga ryttare!

LA:P1 Kat B+C (1 NF av 6 ponnyer)
4:a  66,53%
Sara Hernvall Sorunda RK
Marsella Ballestero-Red Devil
 
LA:P1 Kat D (2 NF av 17 ponnyer)
Plac 1:a 77.10%
Alexandra Fredriksson
Björklinge RF
Esse Goldfire Willoway Golddigger
 
15:e 64,47%
Sofia Holmsell
Östra Sörmlands L
Sober Silverlea Buckskin - Raymond
 
LA:1 Kat C (3 NF av 12 ponnyer)
4:a 64,73%
Sara Hernvall
Sorunda RK
Marsella Ballestero-Red Devil
 
6:a 63,68%
Milly Åkerlund
  Hallsta RK
Pagali Fredriksbergs Dali-Gandhi
 
10:a  59,73%
Hanna Rongione Gnesta RK
Ackord Sörbys Lotus-Fredriksbergs Chopin
 
LA:1 kat D (4 NF av 23 ponnyer)
Plac 1:a 73,94%
Alexandra Fredriksson
Björklinge RF
Esse Goldfire Willoway Goldigger

Plac 3:a 71,05%

Linda Hammargren  Sjövillans RK
Hembys Mercurius Vernons Peeping Tom-Moon Star
 
8:a 67,63%
Sofia Holmsell Östra Sörmlanda L
Sober Silverlea Buckskin-Raymond
 
10:a  66,84%
Ida Pantzar
  Sandö SRF
Valentin Dice Valentin Bell-Luckington Ludo
 
LB:1 Kat C (1 NF av 7 ponnyer)
Plac 2:a 66,55
%

Mollie Sager  Mantorpsryttarna
Sörbys Saturnus Rodlease Dancing Gold-Silverlea Top Hat
 
LB:1 kat D (3 NF av 12 ponnyer)
Plac 1 69,31%

Sandra Köhl Årsta Runsten SR
Joyride II Miclas Madoc-Knightwood Rocketer

Joy Ride II Gripen 2009

Foto: Jenny Malmberg
 
6:a 64,82%
Karolina Grape
  Vällingby RS
Fredriksbergs Joy Smedhults Cavat-Dennie
 
8:a 61,72%
Malin Lindström Katrineholms RF
Bimlis Jetson Valentin Bell-Värends Pedro
 
Lagtävlan f ponnyallsvenskan kat B+C (2 NF av 10 ponnyer)
4:a 62,57%
Sara Hernvall
Sorunda RK
Marsella Ballestero-Red Devil
 
7:a 58,57%
Milly Åkerlund  Hallsta RK
Pagali Fredriksbergs Dali-Gandhi

Lagtävlan för Ponnyallsvenskan Kategori D (1 NF av 13 ponnyer)

10:a 62,00%
Sofia Holmsell Östra Sörmlanda L
Sober Silverlea Buckskin-Raymond
 
 
LA:1 Kat C (3 NF av 9 ponnyer)
5:a 65,26%
Sara Hernvall Sorunda RK
Marsella Ballestero-Red Devil
 
6:a 64,73%
Milly Åkerlund
  Hallsta RK
Pagali Fredriksbergs Dali-Gandhi
 
6:a 64,73%
Hanna Rongione Gnesta RK
Ackord Sörbys Lotus-Fredriksbergs Chopin
 
LA:1 Kat D (3 NF av 24 ponnyer)
Plac 1 72,63%
Linda Hammargren
  Sjövillans RK
Hembys Mercurius Vernons Peeping Tom-Moon Star
 
Plac 3 70,26%
Ida Pantzar
  Sandö SRF
Valentin Dice Valentin Bell-Luckington Ludo

Valentine Dice - Gripen 2009

Foto: Lena Pantzar
 
15:e  62,10%
Sofia Holmsell
Östra Sörmlanda L
Sober Silverlea Buckskin-Raymond
 
LB:1 Kat C (1 NF av 9 ponnyer)
6:a 57,24%
Mollie Sager  Mantorpsryttarna
Sörbys Saturnus Rodlease Dancing Gold-Silverlea Top Hat
 
LB:1 kat D (5 NF av 17 ponnyer)

Plac 3  65,17%
Sandra Köhl Årsta Runsten SR
Joyride II Miclas Madoc-Knightwood Rocketer
 
7:e 63,44%
Karolina Grape  Vällingby RS
Fredriksbergs Joy Smedhults Cavat-Dennie
 
9:e  61,37%
Sabin Eisler Team Aspvik
Rips Debut de la Vie RNF 131 Peregrin-Casimirsborgs Avocado
 
11:e 60,00%
Malin Lindström Katrineholms RF
Bimlis Jetson Valentin Bell-Värends Pedro
 
15:e  56,55%
Elin Levaneiemi Carlström Enköpings RK
Esse Golden Gate Willoway Golddigger-Silverlea Buckskin
 
LB:1 Kat C (4 NF av 12 ponnyer)
6:a 64,82%
Hanna Rongione
  Gnesta RK
Ackord Sörbys Lotus-Fredriksbergs Chopin
 
7:a 64,13%
Sara Hernvall
Sorunda RK
Marsella Ballestero-Red Devil
 
7:a 64,13%
Milly Åkerlund  Hallsta RK
Pagali Fredriksbergs Dali-Gandhi
 
12:a 57,58%
Filippa Sander Gripens RF
Mimmi III Silverlea Top Hat-Merrie Master
 
LB:1 Kat D (3 NF av 17 ponnyer)
Plac 3  70,69%

Linda Hammargren  Sjövillans RK
Hembys Mercurius Vernons Peeping Tom-Moon Star
 
Plac 5 69,31%
Ida Pantzar
  Sandö SRF
Valentin Dice Valentin Bell-Luckington Ludo
 
10:a  66,55%
Sofia Holmsell Östra Sörmlanda L
Sober Silverlea Buckskin-Raymond
 
LC:2 Kat C (2 NF av 12 ponnyer)
8:a 64,64%
Mollie Sager
  Mantorpsryttarna
Sörbys Saturnus Rodlease Dancing Gold-Silverlea Top Hat
 
10:a  62,14%
Filippa Sander Gripens RF
Mimmi III Silverlea Top Hat-Merrie Master
 
LC:2 kat d (4 NF av 18 ponnyer)
Plac. 3:e 67,50%
Karolina Grape  Vällingby RS
Fredriksbergs Joy Smedhults Cavat-Dennie
 
8:e 64,71%
Sandra Köhl
Årsta Runsten SR
Joyride II Miclas Madoc-Knightwood Rocketer
 
12:e 62,85%
Malin Lindström
Katrineholms RF
Bimlis Jetson Valentin Bell-Värends Pedro
 
16:e 60,35%
Elin Levaneiemi Carlström
Enköpings RK
Esse Golden Gate Willoway Golddigger-Silverlea Buckskin

LC:1 Kat D (2 NF av 7 ponnyer)

plac 1 67,78%
Sandra Köhl
Årsta Runsten SR
Joyride II Miclas Madoc-Knightwood Rocketer
 
7:a 55,18%
Malin Lindström Katrineholms RF
Bimlis Jetson Valentin Bell-Värends Pedro

 Text: Jenny Malmberg

Anmäl
2009-06-30 20:03 #1 av: Hovgarden

Om ni har bilder från dagen så maila de gärna till mig katja_loethaders@hotmail.com eller lägg in de här i tråden så lägger jag in de i artikeln :)

Anmäl
2009-07-02 19:24 #2 av: Hovgarden

Puttar upp då det finns en ny bild :)

Anmäl

Bli medlem på iFokus

För att kunna delta i diskussionen måste du bli medlem på iFokus. Det går snabbt, enkelt, och kostar ingenting. Medlemskapet ger dig tillgång till över 300 sajter.