Vad betyder bokstäverna
Vad betyder bokstäverna i kvalitetsindexet på SNF hemsida, jag hittar inte, någon som kan hjälpa mig?
Veritas odium paretFörvånad

Det är som bedömning på utställning:
A = Typ
B = Huvud ,hals,bog, länd och kors
C = Ben
D = Skritt
E = Trav

Aha hade jag ingen aning om, men jag har nog inte stött på siffrorna utan att förstå för jag måste ju sett bokstäverna? :D

Ja nu så jag ju at det var lite mera, så det var väl kanske det du grunnade på. Det jag skrev svar på var ju ext.index .
V1 = veterinär
VT = Temperament veterinär
H = Hoppning (teknik och förmåga)
HT = Hoppning temperament (samarbetsvilja,uppmärksamhet och förtroende)
S,T,G = skritt,trav och galopp under ryttare
TG = Temperament Gång (samma som för hoppningen)
#1 Oj vad det så enkelt
Trodde det var lite andra egenskaper som avsågs….
#3 Det har jag koll på.
Tack för hjälpen.
Veritas odium paretFörvånad

Jag vet inte helt hur dom räknar ut, men jag tror at det utgås från ett snitt på 100, så allt över 100 är bättre än genomsnittet. Och allt under 100 är sämre än snittet.

Så det var exteriörindexet du grunnade på i allafall 
Lite längre ner kommer det upp en T också, och det är väl en snitt på alla talen.
#5 Så uppfattar jag det också.
Nu när jag visste och tittade på sidan borde jag kunnat räkna ut det. men igår kväll när jag skulle hjälpa en vän att kolla en hingst var det inte lika självklart. De hade ju inte skadat med en liten förklaring till listan, jag har svårt att tro att jag skulle vara den enda personen som inte förstod upplägget direkt.
Veritas odium paretFörvånad

#7 Samma här, jag har heller aldrig förstått de där bokstäverna så du är inte ensam 
Ha en bra dag !
Hälsningar Annica C