New Forestponny iFokus

New Forestponny

Etikett04-avelshingstar
Läst 1428 ggr
Kalibra
0

Kometavkommor

Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.

Jag skulle vilja se Komet RNF101- avkommor. Jag har själv en hingstunge född- 09, så jag börjar med att läga in honom.

Han heter Karezzo och är u. Kalibra

Kalibra
0
#1

Ingen som har några Kometavkommor?

Hovgarden
0
#2

Jag själv har nog aldrig sett någon kometavkomma men tycker att det är kul och spännande att han används! Var i Sverige står han?

/Katja

~Stuteri Hovgården~  Löthaders travhästavel

Agrotekniker vid Biologiska Yrkeshögskolan

Nellan
0
#3

Jag har ingen Kometavkomma men du hittar foton på ett par stycken i mitt pixbox album med stambokförda ston. Följande ston är e Komet

Ramona IX http://www.pixbox.se/pic_show_id18411146.html

Tomacs Evita http://www.pixbox.se/pic_show_id18440612.html

Skånhällas Johanna http://www.pixbox.se/pic_show_id18525490.html

Maybeline II http://www.pixbox.se/pic_show_id18801201.html

Mirijam http://www.pixbox.se/pic_show_id18856601.html

Godiva http://www.pixbox.se/pic_show_id18854970.html

Hälsningar Eva, medarbetare på New Forestponny ifokus

Kalibra
0
#4

Tack, vad mycket fina kort. Lite olika typer, men kanske några var unga.

Komet står i Gyttorp som ligger en bit utanför Örebro.

Hovgarden
0
#5

Jaha det är ju nära. Någon som kan mer om hinsten? meriter, stam, avkommor?

/Katja

~Stuteri Hovgården~  Löthaders travhästavel

Agrotekniker vid Biologiska Yrkeshögskolan

Nellan
0
#6

#4 Tack. Ja det stämmer att det är lite varierande åldrar på stona på bilderna och jag har för mig att några är relativt unga på korten.

Hälsningar Eva, medarbetare på New Forestponny ifokus

Skogalund
0
#7

Jag äger Godiva sedan sex och ett halvt år tillbaka. Hon är med på bild i Evas stambokförda-ston-album. Jag skulle tippa på att hon är tre eller fyra år på bilden.

Hon är u. Taigans Meadowsweet och ue. Peregrin. Hon föddes 1995, som treåring blev hon diplomsto och som fyraåring fick hon gångarts- och allrounddiplom.

I fyra år ägdes hon av en tjej som tävlade Godiva i dressyr upp till LA. Sedan köpte vi henne som nybörjarhäst till en av våra döttrar. Dottern har nu slutat rida men Godiva har blivir kvar. Nästa sommar planerar vi att betäcka henne.

Godiva är en alltigenom underbar häst. Hon är jättesnäll och testar aldrig några människor. Hon är väldigt lydig att rida och gillar skarpt att hoppa.

Ja, det var lite om Godiva. Hoppas att någon mer med en Kometavkomma hör av sig.

Kalibra, vad har du för planer för din lille hingstunge?

Nellan
0
#8

Jag har kollat upp det nu, bilden på Godiva är från 98 så hon är tre där.

Här hittar du förresten lite bilder på ett till Komet föl Frankie Boy

Och på Sukuposti hittar du bilder på Clatch

Hälsningar Eva, medarbetare på New Forestponny ifokus

Kalibra
0
#9

Hovgarden- All info om Komet finns på New Forestklubbens hemsida under avelshingstar.

Skogalund- Mina planer för hingstungen Karezzo är att nästa sommar skicka honom på unghingstbete om jag hittar något. Så får vi se när han kommer hem hur han är. Ev så blir det kastrering då. Känns svårt för mig att ha en hingst hemma med 2 ston. Men blir han fin så är det ju synd. Vi får se. Nästa höst ska han börja tömköras och därefter köras in. Kommer att lägga ganska mycket tid på tömkörning och inkörning tills det blir dags att rida in. I ridningen kommer vi att hålla på med dressyr och en hel del skogsturer. Det blir nog inte så mycket hoppning tror jag pga mitt ointresse. Lite för skojs skull kanske.

Nellan- Tack för fler länkar. Den till Frankie Boy funkade inte för mig.

Toppan
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#10

Här är en bild på Sörbos Cavat e.Komet-Strätes Karbino

Toppan
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#11

…och en till