Utfodring av new forestponnyer
Eftersom new forestponnyn har tämligen lätt för att lägga på sig vikt, och en överviktig ponny inte är önskvärt, så kan det vara av stor betydelse att ha koll på hur och med vad man utfodrar sin ponny.
Förmodligen är rasen new forest fortfarande så pass präglad av de hårda vintrarna i new forestskogarna att de äter bäst de kan när det finns mat för att klara sig på det en längre tid med mindre tillgång på mat.
Verkligheten för många new forestar är idag annorlunda, men tendensen att lägga på sig hull finns helt klart kvar. Att fodra en sådan ponny kan kanske vara lite knepigt, då man lika lite som att ha en för tunn ponny inte vill ha en överviktig ponny.
Personligen utgår jag som skribent ifrån att varje häst eller ponny ska få absolut minst 1,2 kg hö/100 kg kroppsvikt, helst mer.
Exempel på minimum enligt den teorin:
Vikt ponny: 400 kg Mängd hö: 4,8 kg
Dock kan det vara bra att analysera sitt hö, då det kan ha mycket olika värden. I år har jag exempelvis särskilt mycket energi i mitt hö, och energi lägger sig på magen om den inte används. Därför har jag nu bytt ut lite hö mot halm.
Kraftfoder nyttjas i den mån att ponnyns alla behov av näringsämnen, spårämnen och mineraler tillgodoses. För mycket kraftfoder kan också göra ponnyn tjock, då det ofta är energirikt. Ibland kan man behöva stödfodra med särskilt proteinrikt kraftfoder, om mängden protein i höet inte är tillräckligt hög.
Viktigast är att ponnyn får tugga och att den får i sig tillräckligt med stråfoder. Vilt skulle hästar och ponnyer beta mellan 14-18 timmar/dygn!
Vad har ni för tankar kring detta med utfodring? Hur mycket hö/stråfoder får din new forestponny? Vad fodrar du med brevid grovfodret?
- Observera att ålder, typ, temperament, arbete och årstid spelar in på hur mycket foder ponnyer och hästar behöver.
- _Stirra dig inte bara blind på värden och siffror, utan ha alltid koll på hur din ponny ser ut i hull, muskler o.s.v. för att kunna reglera foderstaten vid behov.
_ - Rådfråga gärna en foderspecialist eller någon annan kunnig person om du är osäker på vad du bör ge för foder till din ponny eller häst.
Mvh Lina
sallberglina.blogg.se

Våra ston och unghästar äger grovfoder hela dygnet, fri tillgång via rundbal med ensilage i foderhäck i hagen och hö till natten.
Hlsn Helena, medarbetere på New Forestponny.ifokus

Mina unghästar och avelsston får i regel fritillgång på grovfoder. Sparsamt med kraftfoder eller ingenting alls
Okej! :)
Har ingen egen erfarenhet av uppfödning, men har ju ett halvblodsföl. Både sto och föl fick enorma mängder grovfoder, och även en del kraftfoder redan från födseln.
Mineraler och så måste de ju alltid ha!
Mvh Lina
sallberglina.blogg.se