Bilder på snöhästar
Som rubriken lyder, lägg in bilder på era NF-ponnyer i snö!
Det är inte alltid vi har så mycket snö som vi har i år, så vi får passa på att njuta av den när den fortfarande ligger (fastän man kanske undrar om det inte finns någon begränsning i hur mycket snö det kan komma). Här, utanför Vimmerby i Småland, är det -15 grader idag och det har snöat flera dagar i rad. Nu har vi mellan 80-100 cm snö i hagarna!
På bilden ser ni min snöiga ungponny Dunders Aqua i hagen under ett av alla utfodringstillfällen. Blir Aqua för hungrig, vilket sker i princip så fort hon inte har något att tugga på, och för uttråkad händer det att hon tar sig en tur utanför hagen, så det gäller att se till att de har något att tugga på. Staketet är nästan dränkt i snö, så de kan i princip kliva över staketet på sina ställen.
Mvh Lina
sallberglina.blogg.se

Jag och Petronella på skrittrunda i snön. Vägen vi rider på var plogad innan fredagens och lördagens snö kom…
Hälsningar Eva, medarbetare på New Forestponny ifokus
Mysigt!
Mvh Lina
sallberglina.blogg.se
Mitt ungponnysto håller på att vänja vid utrustningen och har här blivit longerad i snön.
Mvh Lina
sallberglina.blogg.se
Och en bild ifrån hagen, då det ännu inte var så förbaskat mycket snö!
Mvh Lina
sallberglina.blogg.se
Dimmans Karat rullar sig.

# 9, 10
Härligt att se småpojkarna (som inte är så små längre…). Vad ljus Karat är, han är minst lika ljus som sin mamma Kamé, medan Da Capo är mer gul, precis som sin far.
Hlsn Helena, medarbetere på New Forestponny.ifokus

Da Capos mormor Therese RNF 1024:
Hlsn Helena, medarbetere på New Forestponny.ifokus
#11 Ja, Karat är mycket ljusare än sina bröder, så han brås nog på mamma. Det är roligt att Karat och Da Capo är så olika i färgen, de ser ju helt olika ut, trots samma grundfärg. Vårt tvåårssto Chanelle är mitt emellan killarnas färger. Så vi har tre olika isabeller,
Fast å andra sidan så finns det ju massor av nyanser av brunt, så det är ju inte så konstigt egentligen.
Idag, 8 mars, ligger det fortfarande snö överallt! :(
Såhär såg min Dunders Aqua ut idag.
Mvh Lina
sallberglina.blogg.se

Vinter kalla bild (var ca -25 grader, svin kallt!)

Lite snö :)
Tjusigt! :)
Mvh Lina
sallberglina.blogg.se
det tror jag också! jag har faktiskt fått min kära mor att ta ledigt nästa onsdag så vi kan åka och löshoppa då. nu är det lite för riskabelt här på småvägarna, och förhoppningsvis kommer det inte mer snö :P
Mvh Lina
sallberglina.blogg.se

#18 han ser jätte trevlig ut :)

Hembys Kalypso
f.94 e.Miclas Activ u.Vramsfälts Gomorra
Hlsn Helena, medarbetere på New Forestponny.ifokus
oj så mysigt det såg ut!
Mvh Lina
sallberglina.blogg.se
Hej Lina.
Det är en bild från Gamleby!
# 24
Jaha, är du därifrån?
Mvh Lina
sallberglina.blogg.se
# 25 Vad heter den då? Och vem är mamman?
