# Hönät
Author: Skogalund

Jag är inne på att skaffa hönät till de av mina ponnyer, som inte har fri tillgång på grovfoder, för att förlänga ättiden för dem.

Så länge det finns gräs att beta av mellan måltiderna, gör det ju inte så mycket om högivorna äts upp ganska snabbt. Men nu när tillväxten inte är så hög, så skulle jag vilja att deras ättid förlängdes avsevärt.

Det finns speciella hönät bl a på [www.sundhast.se](http://www.sundhast.se) De är fyrkantiga och man kan få in så mycket som en hel liten bal i dem. Rutorna i nätet är 4x4 cm. Man kan antingen hänga upp näten eller ha dem liggande på backen elller i en behållare av något slag.

Mina hästar äter upp sin mat på någon timme, vilket gör att de bara äter ca fyra timmar per dygn. Att jämföra med vad de är skapta för, som är mellan 16-19 timmar per dygn.

Gör ni något speciellt för att få era hästar att äta lite saktare, så att de ska få längre sammanhängande ättid?

Har någon av er här på NFiFokus testat att fodra med hönät eller något annat som förlänger ättiden?

## Comment 1
Author: sallberglina

Fodra lite och ofta samt betesreducerare. Har även höhäck i en hage, men de kan dock inte stå där samtidigt (tillåter inte varandra).

## Comment 2
Author: Skogalund

Vi kan bara fodra fyra gånger per dag, eftersom vi är på jobbet övrig tid. Och då blir det ju bara 4xca 1 timme de äter.

Jag tror att de skulle må bättre i magen om de kunde äta mest hela tiden, men för den skull kan jag inte ge dem mera mat.

## Comment 3
Author: Skogalund

Förresten, hur fungerar din höhäck?

## Comment 4
Author: Nellan

Det där är ett problem för oss som inte kan ge hästen hur mycket mat som helst. Jag har ju min stående på halm på natten så då har hon tillgång till halm i alla fall när hösilaget tar slut. Ibland har jag provat att lägga ut halm i hagen också vintertid men det brukar hon rata men då har jag i alla fall erbjudit det. Jag vet en del som blandar halm och hö då brukar hästarna ägna ganska mycket tid åt att sortera för att ha tag i det gottigaste och får på så sätt längre ättid. Man kan ju också lägga ut grenar och annat som de kan gnaga bark på.

Jag försöker också att motionera min häst mycket för då kan jag helt enkelt ge henne mer mat = längre ättid.

Jag tror inte att det är fel att med ett nät eller galler göra det lite knepigare att få ut maten! Ska följa tråden med intresse! Har sett lite olika lösningar tidigare på buke men har aldig provat något själv.

På sommarsäsongen har jag kört med stripfeeding dvs jag stängslar av en sida av hagen med plaststolpar som jag stegvis öppnar så att de får tillgång till en begränsad mängd nytt gräs varje dag och inte kan vräka i sig för mycket på en gång.

## Comment 5
Author: sallberglina

Min höhäck sitter på en vägg i hagen. är inte så tät direkt men höet behöver iaf inte ligga i leran... och shettisarna när den inte. [Bild här!!](http://sallberglina.zoomin.se/P1908726) Är ju skitsvårt nu när jag motionerar Aqua 4-5 dagar iveckan men hon ändå knappt kan äta något. Får nu ca 2 kg hö/ dag (jättelite men hon blir fet av mer) och så mycket halm hon vill ha, och då har hon även reduceraren på ute...  
  
För övrigt, vissa anser att de blir feta va halm? Vad tycker ni?

## Comment 6
Author: sallberglina

Att sprida ut stråfodret över en större yta ger ju längre tuggtid kan jag tänka mig.

## Comment 7
Author: Hovgarden

Jag skulle ge aqua ett sämre hö (alltså inte hygieniskt utan näringsmässigt) alt halm. Ger mina hästar halm om jag tycker de blir för feta de äter det med glädje bara den är fräsch, kalrt finna alltid undantag. Att endel upplever att hästarna blir feta beror ju snarare på att halmen tar plats och hästarna ofta inte har så vältränade muskler. Man måste ju skälja på om hästen är full med mat i magen eller om den är fet känner man inte revbenen och är den bukig känner man dem men man kanke tycker hästen ser rund ut, men den sista hästen kommer förmodligen heller inte få problem med magen heller då magen jobbar hela tiden.

Ska även jag följa denna tråd med intresse!

## Comment 8
Author: sallberglina

Var faktiskt inte jag som startade tråden men känner mig nu lite påhoppad... Har faktiskt hästskötarexamen och klarade den teoretiska delen där bl.a. foder ingår bäst av alla (i princip alla rätt).

Aqua får halm och hö av samma sort som de andra (är svårt att få tag på hö här i trakterna så man ska vara glad att man ens har så det räcker) samt lite kraftfoder (som jag allmänt tycker det fodras alldeles för mycket med). Nu börjar hon bli av med fettet, för nu känner jag revbenen utan att behöva trycka så hårt, men hon kan självklart bli lite bukig vissa dagar vilket inte är samma sak som fet.  
  
Betesreduceraren hänger med ett tag till och hon motioneras ju som ni vet. Äta lite och ofta är det som gäller när man är en häst med liten magsäck, annars finns det stor risk för magsår! Betesreduceraren ger ju precis den effekten.

## Comment 9
Author: Hovgarden

Det var absolut inte så jag menade Lina utan det var mer en förklaring för alla som läser tråden, kring mina tankar. Tvivlar inte ett dugg på din hästkunskap! Det mer Halmgrejen jag hoppade på och skrev på :P

## Comment 10
Author: sallberglina

Okej. :) Bukig av halm har man ju hört tidigare, men det är ju bara tillfälligt. Däremot har jag hört från några håll att det ska vara mycket energi i halm, som ju inte är önskvärt då såklart, men jag vet inte om det är så eftersom man ofta väljer halm för att komplettera. Känns snarare som energin bör ha gått ut i kornen (havre etc).

## Comment 11
Author: Skogalund

Min första häst i vuxen ålder, var en haflinger. Jag köpte henne i maj och då var hon ganska kraftig, men det var ingenting mot vad hon blev efter vår första sommar tillsammans......

Efter installningen hoppades jag på att hon skulle gå ner i vikt med hjälp av regelbunden motion och inte längre fri tillgång på stråfoder. Det gick tyvärr riktigt, riktigt sakta. Så efter ett par månader lade vi om hennes foderstat rejält, hon fick fri tillgång på halm och bara ett kilo hö om dagen. Även nu syntes inte viktnedgången så väl, eftersom hon var en häst som gärna såg bukig ut. Men när vi tog bort halmen ur foderstaten och ersatte den med hö, så såg man förvandlingen. Bukigheten försvann och en smal och fin haflinger kom fram.

Så min erfarenhet av halm är att det är ett utmärkt "bantningsmedel", men på grund av att den ger bukighet hos vissa hästar, så tror en del människor att de är tjocka, fast de inte är det. Så Lina, jag tycker du gör helt rätt med Aqua, som ger henne mycket halm.

Jag brukar ge mina hästar halm i hagarna när det inte finns något gräs kvar att beta av, de får även halm inne i boxen på natten, så att de ska kunna få tugga så mycket de behöver.

I vintras gjorde jag så att jag strödde ut höet på en stor yta, så hästarna inte fick i sig så stora mängder i varje tugga. Men det var när det var snö och kallt. Nu när det blir rätt lerigt, känns inte det så fräscht.....

Jag har i alla fall beställt tio hönät, jag fick genom någon gammal tråd på Bukefalos reda på en nättilverkare, som gör fyrkantiga nät, som jag själv ska sy ihop med garn som jag också beställde från samma firma. Näten är 120x180 cm och blir 120x90 cm när jag har sytt ihop dem. Priset per nät är ca 175 kr sedan tillkommer frakt och vad garnet kommer att kosta.

Jag återkommer senare om exakta priser och om hur de fungerar :)

## Comment 12
Author: sallberglina

Låter intressant med de där näten. Är det de du länkat ovan?  
  
Aqua får nu 2 kg hö och massa halm samt betar ute med reduceraren. Och jag kan säga att hon inte bara vräker i sig maten nu längre, utan äter den lugnt och kan slita sig från den. När jag är i stallet struntar hon ibland i maten och vill gosa istället och står och hänger ut över dörren, vilket jag tolkar som att hon inte är helt utsvulten. Har gasnka mycket i hagarna ännu, vilket jag ser på de andra som inte heller får full högiva ännu, och min ridhäst där är ju lite stressig så hon är bra att kolla på för att se hur fodringen ser ut för tillfället.

## Comment 13
Author: Skogalund

I går kom mina nät!

Nu ska jag bara sy ihop dem, jag hoppas på att bli klar till helgen. Men döm om min förvåning när näten såg ut som hängmattor istället för att vara fyrkantiga. Jag trodde att jag fått fel leverans, men det visade sig att man behöver dra dem på ett speciellt vis, för att de ska bli fyrkantiga.

Mina nät kommer från tillverkaren [www.gavlenat.se](http://www.gavlenat.se)

Tio nät kostar knappt 2000 kr, inkl frakt och garn att sy ihop dem med.

Mer info kommer............

## Comment 14
Author: Hovgarden

Det som jag de sa i skolan ang halm var att det är ju mycket cellulosa som ju kan omvandlas till socker så helt tomt på energi är det ju inte men jämfört med andra fodermedel som är det mindre näring :)

Låter kanon hos alla pållar blir så glad när hästarna får äta mycket stråfoder halm/grovfoder :)

## Comment 15
Author: sallberglina

Hur ska du göra med näten sedan Nina? Hänga upp i hagen, ett/häst? Låter intressant för alla mina!!

## Comment 16
Author: sallberglina

Fanns inte så mycket bilder på den där sidan du beställt ifrån. Vilken typ av nät köpte du?

## Comment 17
Author: bunnyheart

Jag har inte läst allt men du Skogalund, kollade på din blogg och såg hönäten! Jätte fina! :)

## Comment 18
Author: sallberglina

Ja så bra! :) Jag skulle dock inte våga ha dem lösa, för då finns risk för att de fastnar eller råkar få i sig dem (har en herre här som säkert tycker det vore gott).

## Comment 19
Author: Skogalund

Våra hästar är oskodda, så det är minimal risk för att de fastnar i näten, enligt Sund Häst. Är hästarna skodda däremot, så kan man inte ha dem på marken eftersom det finns en viss risk att skon kan fastna i nätet.

Jag vill helst inte hänga upp dem, då det blir helt fel tuggvinkel för hästarna då. Men jag funderar på att försöka få till en anordning så att näten ligger kvar i badkaren, som det försst var tänkt.

För er som vill veta mer om min "resa" med hönäten, så kan ni läsa utförligt om dem på min blogg [http://stallskogalund.blogg.se](http://stallskogalund.blogg.se)

## Comment 20
Author: Nellan

De tre damerna i min hästs flock är skodda alla tre och två av dem är också kända för att gärna använda hovarna som redskap när de vill komma åt något så för oss tror jag inte nät skulle funka. Eller jag skulle nog inte våga för skaderisken. Men jag är glad att du verkar ha hittat en lösning som fungerar för dig! Hade våra varit oskodda skulle jag nog vågat prova.

## Comment 21
Author: Skogalund

Är Anja också skodd? Är det någon som rider/kör henne?

I morse var det lite kul, först gav jag hästarna ensilage som vanligt, på marken utan nät, medan jag gick och plockade ihop de tomma  hönäten från i går. Sedan när jag fyllt näten och lade in dem i hagen var det tre av fyra hästar som gick ifrån sina högar och började äta från näten i stället för att äta från sina ensilagehögar. Jag blev jätteförvånad, det måste verkligen vara godare med mat i hönät än mat på backen.

Då känns det ju verkligen bra att jag har börjat med hönät! ![Skrattande](http://newforestponny.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 22
Author: sallberglina

De gillar nog sysselsättningen kan jag tänka mig! :)  
Har du lösdrift på alla?
