# God morgon 19 februari
Author: Nellan

God morgon

Här var det tyst och lugnt inne. Har alla gått i vinteride mån tro?

Idag är det lördag och det är kallt men fint ute. Vi har ju ingen snö kvar och det är både skönt och tråkigt. Skönt att kunna cykla och ta sig fram utan att vara rädd för att stå på näsan, men hårt i marken och svårt att göra något annat än att skritta när man rider ute. Vinden verkar ha mojnat nu i alla fall och det är jätteskönt, vilken kyleffekt den ger!

I veckan fick Petronella extraknäcka som lektionsponny en dag och det ska hon nog göra nästa vecka också. I morgon är det sportlovshoppning (clear round) på ridklubben och medryttaren ska hoppa 70-70 tror jag. Paddocken är frusen så de får rida fram i grupper inomhus före start. Det är inte utan att man längtar efter våren!

## Comment 1
Author: nabben

God morgon!

Nytt rekord tror jag sedan vi flyttade tilll Nabben 1990. vår termometer visade imorse - 33,8. Jag tycker inte att det här är roligt längre, o jättemycket snö har vi kvar också.

Ha en bra helg alla.

## Comment 2
Author: Nellan

#1 Oj vad kallt!

Här nere ojar vi oss när temperaturen börjar närma sig -10 ![Skäms](http://newforestponny.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-embarassed.gif "Skäms")

## Comment 3
Author: Karinpe

Igår (kväll) va det som kallast runt -20 i Linköping (stan). Idag ärdet runt -15. Ganska kallt, men soligt och väldigt fint väder!

Igår va MelodiF i Linköping, men det va inte särskilt mycket folk på stan eller på väg hem när jag lämnade stan runt halv 1 på natten. Har ni tittat nått? Delfinalen igår va det första jag såg i år men OJ vad pinsamt dåligt ALLA va och varenda låt lät precis likadant (mer eller mindre). Dax att tänka om...?

## Comment 4
Author: Nellan

En bild från framhoppningen till dagens clear round som resulterade i två clear round rosetter!

## Comment 5
Author: Foresta

\# 5 Grattis till resultatet, hon ser verkligen jättetrevlig ut! Dessutom är fotot verkligen jättefint!

## Comment 6
Author: Nellan

\# Tack tack, ja det gick riktigt bra. Min lilla medryttare har utvecklats mycket som ryttare det sista året och nu börjar hon riktigt få kläm på Nellan i hoppningen. Nu ska jag pusha henne lite så hon går upp ett snäpp i höjden bara.
